Hizmetçilerin Ücretleri vergiye tabi midir?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/6’ncı maddesi hükmü gereği hizmetçilerin ücretleri gelir vergisinden istisnadır.
Adı geçen maddenin parantez içi hükmünde hizmetçi aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.
“Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır.
Mürebbiyelere ödenen ücretler istisna kapsamına dahil değildir.”
Ücretleri gelir vergisinden istisna olan hizmetçiler madde metninde sayılanlarla sınırlı değildir. Madde de yer alan “gibi” ifadesi durumları burada sayılan kimselere benzeyenlerin de istisnadan yararlanmalarına imkan vermektedir.
Mürebbiyeler için kanunda özel bir belirleme yapılmış olduğundan, mürebbiyeler bu istisnadan yararlanamaz. Ancak mürebbiyelerin ücretlerinin nasıl vergilendirileceği konusunda kanunda açıklık yoktur.
İstisna, özel fertlerin ticaret mahalli olmayan yerlerdeki hizmetçileri için geçerli olduğundan, işhanları vb. yerlerde istihdam edilen benzer nitelikteki kimselerin ücretleri istisna kapsamında değildir. Aynı şekilde, tüzel kişilerin yanında çalışan hizmetçilerin ücretleri de istisna kapsamında değildir. Tüzel kişiliğin ticari amaç taşıyıp taşımaması bu durumu  değiştirmeyecektir.
Kısmen mesken ve kısmen de ticaret mahalli olarak kullanılan apartmanlarda çalışan kapıcı, koloriferci vb’lerine yapılan ödemelerin vergiden istisna olup olmadığı hususunda, kanunda bir düzenleme mevcut değildir.
kısmen işyeri kısmen mesken olarak kullanılması halinde, buralarda istihdam edilen hizmetçilerin ücretlerinin gelir vergisinden istisna olabilmesi için, apartmanın hakim unsurunun mesken olarak kullanım olması gerektiği görüşündeyiz. Ör­neğin mesken ola­rak kullanılan bir apartmanın bir dairesinin mühendislik bürosu olarak kullanılması halinde buralardaki hizmetçilerin ücretlerinin vergiden istisna olması gerekir, ancak; bir işhanında bir ya da bir kaç apartman dairesi mesken olarak kullanılıyorsa burada çalışan hizmetçilerin ücretlerinin gelir vergisinden istisna olması mümkün değildir.
YMM

HASAN YALÇIN

One Comment

 • 18 Ekim 2013 | Permalink |

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I
  am having troubles with your RSS. I don’t understand
  why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting identical
  RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond?

  Thanx!!

Sorularınız ve Yorumlarınız

Konuyla ilgili yorumunuzu yazabilir, varsa sorularınızı sorabilirsiniz or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

e-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmaz Required fields are marked *

Security Code: