Sahte belgeye hapis cezası…

Soru: Her ikisinin de düzenlenmesi ve kullanılmasına hapis cezası olduğuna göre, Sahte fatura ile, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı fatura arasında ne fark var?

 Cevap: Sahte fatura gerçekte bir mal ve hizmet teslimi olmadığı halde düzenlenen faturadır. Örneğin, bir inşaatçının demir almadığı bir işletmeden aldığı 50 ton demir faturası sahte faturadır. Sahte fatura düzenlenmesi ve kullanılmasının üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası var. Gerçek bir mal ve hizmet teslimi olmakla birlikte, mahiyet ve miktar itibariyle gerçeğe aykırı şekilde düzenlenen fatura, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı faturadır. Örneğin; aldığı 10 ton demire karşılık 100 ton demir faturası alan inşaatçının aldığı fatura muhteviyatı itibariyle yanıltıcı faturadır. Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlenmesi veya kullanılmasının onsekiz aydan üç yıla kadar hapis cezası vardır.

Dosyayı İndirin

Sorularınız ve Yorumlarınız

Konuyla ilgili yorumunuzu yazabilir, varsa sorularınızı sorabilirsiniz or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

e-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmaz Required fields are marked *

Security Code: